Důsledky zapojení se do hromadného řízení

Pokud se rozhodnete do hromadného řízení zapojit, je vhodné počítat s těmito důsledky.

 

Uplatnění nároku v hromadném řízení má stejné účinky jako podání individuální žaloby. Tímto krokem tedy řádně uplatňujete svůj nárok u soudu a dochází ke stavění běhu promlčecí lhůty s účinky ke dni podání hromadné žaloby (není tak relevantní den, kdy jste se přihlásili, nýbrž den podání žaloby, který zjistíte v seznamu hromadných řízení). Zároveň tím také přicházíte o možnost uplatnit nárok proti témuž žalovanému jinou cestou (vlastní žalobou či návrhem k finančnímu arbitrovi, ČTU či ERU; popř. přihláškou do jiného hromadného řízení).

 

Do doby uplynutí lhůty pro přihlašování lze vzít přihlášku zpět na předepsaném formuláři bez jakýchkoliv omezení; poté jen ve výjimečných případech, o nichž budete informováni soudem v seznamu certifikovaných hromadných řízení (např. v případě tzv. změny hromadného řízení). Pro podání formuláře zpětvzetí platí stejné podmínky jako pro podání přihlášky.

 

Formulář zpětvzetí přihlášky ke stažení

 

Řízení vede ve Vašem zájmu žalobce, který je pro tyto účely povinen si obstarat advokáta. Vy máte v hromadném řízení roli zúčastněného člena skupiny, což znamená, že máte v řízení omezená práva (např. právo se vyjádřit na předem stanovených jednáních, právo nahlížet do spisu, právo podávat námitky proti návrhu smíru, změně hromadné žaloby či jejímu zpětvzetí nebo právo vyjádřit se k podání opravného prostředku). O některých právech byste měli být ze zákona soudem včas poučeni.

 

V řízení máte také právo na to být ze strany žalobce informováni o jeho průběhu. Základní písemnosti jsou také veřejně dostupné, naleznete je u jednotlivého řízení na této stránce  (při uveřejňování musí být respektováno právo na ochranu Vašich osobních údajů, takže uveřejňované písemnosti žádné údaje o Vás neobsahují).

 

Pokud se do řízení přihlásíte a soud rozhodne ve věci samé (nároky buď přizná, nebo žalobu zamítne), pak jste tímto rozsudkem vázáni a nemůžete již dále svůj nárok uplatňovat v jiném soudním řízení. Je-li však řízení skončeno tzv. nemeritorně, tj. rozhodne-li soud o odmítnutí hromadné žaloby nebo o zastavení hromadného řízení, můžete své nároky uplatňovat znovu sami individuální cestou. O těchto následcích budete soudem v rozhodnutí poučeni.

 

Strany mohou v řízení navrhnout také uzavření smíru. Pokud nejste s obsahem smíru spokojeni, můžete proti návrhu uplatnit námitku, s níž by se měli žalobce a žalovaný vypořádat. Pokud soud navrhovaný smír schválí, platí, že je pro Vás takový smír závazný a brání Vám v tom, abyste následně mohli své přihlášené nároky uplatňovat samostatně. O uvedených krocích a možnostech budete včas informování na těchto stránkách po rozkliknutí příslušného hromadného řízení.

 

Zapojení do řízení je bezplatné a nenesete žádná finanční rizika v případě neúspěchu hromadné žaloby. Žalobce však může za svoji práci u peněžitých plnění požadovat odměnu ve výši max. 16 % z Vámi požadované částky, na kterou mu vznikne nárok pouze v případě, že bude žaloba úspěšná. Pokud soud rozhodne o tom, že je žalovaný povinen Vám požadovanou částku zaplatit, odečte se podíl odměny z Vašeho přiznaného nároku, a Vy dostanete o 16 % nižší částku, než Vám soud přiznal. V případě nepeněžitých plnění (např. oprava věci) platí odměnu žalobci žalovaný v paušální částce, aniž by se Vás to jakkoliv dotklo – v těchto případech proto získáte v plném rozsahu to, co Vám soud přiznal. O tom, zda žalobce bude požadovat odměnu, musíte být poučeni na začátku řízení v usnesení o přípustnosti hromadné žaloby.