Okresní soud v Mělníku
Poučení pro osoby vstupující do budovy soudu
70 Spr 3007/2021
Provozní řád
Pravidla vstupu osob do budovy Okresního soudu v Mělníku
(dále jen „Pravidla vstupu")
Článek 1
Do budovy Okresního soudu v Mělníku (dále jen „budovy soudu") jsou zásadně oprávněny vstoupit osoby soudem předvolané, osoby, jež žádají o provedení úkonů podle zákonných předpisů (např. občanského soudního řádu, zákona o zvláštním řízení soudním, trestního řádu, zákona o soudech a soudcích, jednacího a kancelářského řádu), osoby, jež nahlíží na úřední desku soudu a osoby, jež se hodlají zúčastnit soudního jednání, hlavního líčení nebo veřejného zasedání, pokud z nich veřejnost není vyloučena (§ 116 odst. 2 o. s. ř. a § 200 odst. 1 tr. ř. ).
Článek 2
Návštěvy (pracovní i soukromé) předsedy a místopředsedy soudu, ředitelky správy soudu, ostatních zaměstnanců a soudců, jsou oprávněny ke vstupu do budovy až poté, kdy bude ověřen justiční stráží (vrátným) nebo jiným k tomu pověřeným zaměstnancem soudu souhlas navštěvovaného. Návštěva se zapíše do knihy návštěv vždy v případě, že přichází v době mimo stanovenou pracovní dobu soudu (viz níže). Navštěvovaný si svou návštěvu osobně vyzvedne ve vstupu do budovy (vrátnici), pokud se s justiční stráží (vrátným) nedohodne na jiném postupu.
Článek 3
Budova soudu je přístupná osobám uvedeným v Článku 1. ve vymezených prostorách, tj. jen v prvním nadzemním podlaží (chodby, kde se nachází jednací síně, úřední deska soudu a informační centrum, wc), a to pouze v pracovních dnech během pracovní doby stanovené v příslušném (platném) rozvrhu práce. Další prostory soudu jsou těmto osobám přístupné je se souhlasem vedení soudu (předsedy, místopředsedy, ředitelky správy soudu) nebo příslušného soudce, pověřeného zaměstnance (př. vyšší soudní úřednice, asistenta soudce) za účelem provedení úkonů podle zákonných předpisů v určené kanceláři. Pro návštěvy jsou přístupné i ostatní prostory budovy soudu se souhlasem a pod odpovědností navštěvovaného.
Článek 4
Všechny osoby pohybující se v budově soudu jsou povinny dbát pokynů příslušníků justiční stráže, včetně prokázání totožnosti (§ 22 zák. č. 555/1992 Sb., o vězeňské službě a justiční stráži České republiky), zdržet se všeho, čím by byl narušen pořádek a klid v budově soudu a důstojnost soudního jednání (§ 13 odst. 6 jednacího řádu).
Článek 5
(k provedení ustanovení § 7 zákona o soudech a soudcích) 1. Každý, kdo vstupuje do budovy soudu je povinen podrobit se osobní prohlídce a prohlídce všech věcí, které má u sebe (dále jen „prohlídce"), za účelem zjištění, zda neporušuje zákaz vstupovat do budovy soudu se zbraní nebo s jinými předměty, které jsou způsobilé ohrozit život nebo zdraví anebo pořádek, není-li dále stanoveno jinak. Tato povinnost se nevztahuje na soudce a zaměstnance působící u Okresního soudu v Mělníku. 2. Prokáží-li se příslušným služebním průkazem, povinnost podle Článku 5.1 se nevztahuje, a) na soudce všech soudů České republiky, b) na příslušníky ozbrojených sil a ozbrojených sborů, jestliže vstupují do budovy soudu v souvislosti s plněním svých služebních povinností. 3. Prokáží-li se příslušným identifikačním (služebním) průkazem, nevztahuje se povinnost podle Článku 5.1 na státní zástupce, advokáty, notáře a soudní exekutory. 4. Článek 5.3 neplatí, je-li tu podle názoru službu konajícího příslušníka justiční stráže důvodné podezření, že státní zástupce, advokát, notář nebo soudní exekutor porušuje zákaz vstoupit do objektu soudu se zbraní nebo s jinými předměty, které jsou způsobilé ohrozit život nebo zdraví anebo pořádek, nebo je-li státní zástupce, advokát, notář nebo soudní exekutor vybrán k namátkové kontrole, zda neporušuje zákaz vstoupit do objektu soudu se zbraní nebo s jinými předměty, které jsou způsobilé ohrozit život nebo zdraví anebo pořádek. V takovém případě službu konající příslušník justiční stráže telefonicky oznámí jméno státního zástupce, advokáta, notáře nebo soudního exekutora, u něhož je třeba provést prohlídku, předsedovi Okresního soudu v Mělníku, popřípadě, nebude-li zastižen, v jeho zastoupení kterémukoliv místopředsedovi Okresního soudu v Mělníku, sdělí mu důvod prohlídky a vyžádá si od něho souhlas k provedení prohlídky. Prohlídku lze provést, jen jestliže k ní byl předsedou nebo místopředsedou Okresního soudu v Mělníku udělen souhlas, a teprve po udělení souhlasu.
5. O provedení prohlídky u státního zástupce, advokáta, notáře a soudního exekutora provede službu konající příslušník justiční stráže záznam v příslušné evidenci.
Článek 6
Bezpečnost a pořádek v budově soudu zajišťuje justiční stráž, která je ozbrojenou složkou Vězeňské služby. Přitom se řídí zejména ustanovením § 22 zák. č. 555/1992 Sb., o vězeňské službě a justiční stráži České republiky, ve znění pozdějších předpisů a Instrukcí Ministerstva spravedlnosti ze dne 15. prosince 2006, sp.zn. 395/2009-OBKŘ, o justiční stráži.
Článek 7
Justiční stráž (a vrátný) jsou povinni umožnit vstup do budovy soudu osobám s omezenou schopností pohybu a orientace, a to bezbariérovým přístupem, případně zajištěním jejich doprovodu.
Článek 8
Zrušují se Provozní řád o pravidlech vstupu osob do budovy Okresního soudu v Mělníku ze dne 7. března 2017, č.j. 70 Spr 3003/2017, a dále Opatření předsedy Okresního soudu v Mělníku k provedení ustanovení § 7 odst. 2 zák.č. 6/2002 Sb. o soudech a soudcích, č.j. 70 Spr 3004/2017.
Článek 9
Tento vnitřní předpis nabývá účinnosti dnem 1. ledna 2022.
V Mělníku, dne 13. prosince 2021
Mgr. Oldřich Kajzr
předseda Okresního soudu v Mělníku