Agregátor obsahu Agregátor obsahu

Práce na procesních předpisech je jednou z priorit Ministerstva spravedlnosti

V České republice se daří zkracovat délku civilního řízení. Polovina věcí je na soudech vyřízena za šest měsíců. Naše justice si od Evropské komise dokonce vysloužila pozitivní hodnocení v oblasti využívání elektronických podání a komunikace mezi soudy a účastníky soudních řízení.

K dalšímu příznivému vývoji v našem soudnictví může dojít po přijetí nového občanského soudního řádu. Ten stávající vznikl v roce 1963 a od té doby se dočkal mnoha nesourodých novelizací.

Jednou z klíčových priorit ministra spravedlnosti Jana Kněžínka je vytvoření nových procesních předpisů. „Na těch již Ministerstvo spravedlnosti i za mého předchůdce Roberta Pelikána odvedlo mnoho práce. Nové předpisy pak také mohou přispět ke zkracování délky civilních řízení. Ale jak vyplývá z výročních statistických zpráv o stavu českého soudnictví a hodnocení justičních systémů členských států Evropské unie The 2018 EU Justice Scoreboard, česká justice pokračuje ve zkracování délky civilního řízení. Takže současné procesní předpisy nejsou překážkou v rychlosti tuzemských soudních řízení," uvádí ministr spravedlnosti Jan Kněžínek.

 

Graf délky řízení civilních věcí na okresních soudech

 

1. 8. 2018     Tiskové oddělení Ministerstva spravedlnosti