První rok ostrého provozu EMS proběhl celkově úspěšně
Dne 21. září 2018 byl spuštěn rutinní provoz elektronického monitorovacího systému. Ten je využíván při trestu domácího vězení, v souvislosti s opatřením nahrazujícím vazbu, tedy ke kontrole uložených povinností, nebo při podmíněném propuštění z výkonu trestu odnětí svobody se současným uložením povinnosti zdržovat se ve svém obydlí. Do konce září letošního roku bylo v EMS zaevidováno celkem 304 monitorovaných osob.
Z celkového počtu osob, které během ročního ostrého provozu prošly systémem, bylo 261 mužů a 43 žen. V současné době je v EMS evidováno k 13. říjnu 2019 celkem 152 aktivních monitorovaných osob.
„Resort spravedlnosti získal v elektronickém monitorovacím systému významný kontrolní nástroj. Elektronický monitorovací systém jako takový není trestem, je prostředkem k efektivní kontrole výkonu trestu, uložených přiměřených omezení a povinností. Z tohoto pohledu se nasazení elektronického monitorovacího systému stalo významným mezníkem v trestní politice a splnilo očekávání odborné veřejnosti," upřesnila ministryně Benešová.
Je třeba také podotknout, že za očekáváním je celkový počet monitorovaných osob, kterým byl uložen elektronický monitoring v souvislosti s trestem domácího vězení. Zvláště, když v minulosti byla dle vyjádření soudců právě neefektivní namátková kontrola jedním z významných důvodů, proč nebyl trest domácího vězení ukládán v širší míře.
„Proto také vznikla pracovní skupina složená ze zástupců Ministerstva spravedlnosti, soudů, státních zastupitelství, Probační a mediační služby, která má za úkol posoudit a doporučit možné legislativní úpravy výkonu elektronického monitoringu tak, aby nejen podpořily ukládání trestu domácího vězení, ale i významnější uplatnění podmíněného propuštění i uplatnění v dalších oblastech," upřesnila ministryně spravedlnosti Marie Benešová.
Mgr. Vladimír Řepka, tiskový mluvčí Ministerstva spravedlnosti
17. 10. 2019