Odstartoval 9. ročník Yellow Ribbon Run

Ilustrační obrázek

Ve středu 13. března 2024 byl slavnostně zahájen 9. ročník osvětového běhu Yellow Ribbon Run, jehož cílem je podpořit lepší integraci lidí s trestní minulostí. Letošní ročník zahájili tátové ve výkonu trestu z Věznice Bělušice. V průběhu jara budou již tradičně probíhat běžecké akce přímo ve věznicích. Každý ročník pravidelně vrcholí závodem a akcí pro veřejnost. Ten se letos uskuteční v úterý 11. 6. 2024 v Říčanech u Prahy, v turisticky populární lokalitě rybníka Marvánek. 

Ambasadorem projektu a organizace Žlutá stužka z. s., která Yellow Ribbon Run pořádá, je herec a scénárista Petr Čtvrtníček. Patronkou dětí se žlutou stužkou, tzv. neviditelných obětí trestných činů, je moderátorka Barbora Černošková.

„Ministerstvo spravedlnosti dlouhodobě uděluje záštitu projektu Yellow Ribbon Run. Věříme, že osvěta v oblasti vězeňství je nutná. Žlutá stužka síťuje neziskové organizace se státními institucemi, firmami, aktivními jedinci a známými osobnostmi s lidmi, kteří chtějí svou trestní minulost zvládnout. Toho si velmi vážíme, a proto se do běhu pravidelně zapojuje na 50 zaměstnanců ministerstva,“ říká náměstek ministra spravedlnosti Karel Dvořák.

Nadcházející ročník běhu je tematicky věnovaný tátům s trestní minulostí. „V minulém roce jsme se zaměřili na ženy, letos se plánujeme zasadit o osvětu v oblasti většinové vězeňské populace, kterou jsou muži. Primárně rodiče, kteří chtějí znovu navázat vztah se svými dětmi a pracovat na sobě. Již to, že si obléknou triko se žlutou stužkou, je pro nás signálem, že běžci ve výkonu trestu chtějí zvládnout složité životní období, najít si zaměstnání a vrátit se k rodině,” říká ředitelka trestní politiky Ministerstva spravedlnosti ČR, Gabriela Slováková, která je zároveň iniciátorkou Yellow Ribbon Run v ČR.

 

Vladimír Řepka, tiskový mluvčí Ministerstva spravedlnosti
14. března 2024