Ministerstvo spravedlnosti s odborníky připraví návrhy k řešení energetické krize

Dnes se na Ministerstvu spravedlnosti uskutečnilo jednání k návrhům řešení energetické krize. Schůzku svolal ministr spravedlnosti Pavel Blažek. Ve svém volném čase se ho zúčastnili odborníci z ekonomické, energetické i právní veřejnosti. Dnešní výstupy, resp. legislativní řešení a právní postupy budou nyní představeny předsedovi vlády Petru Fialovi. Jednání se účastnila i primátorka Brna Markéta Vaňková, která dnešní setkání iniciovala.

Energetická krize a současná atmosféra ve společnosti ohrožují vše. Vláda často slýchává, že některé věci nejdou. Já bych jako člen vlády rád řešení našel a panu premiérovi okamžitě předložím právní řešení. Pokud se totiž nenajde v pátek 9. září řešení na evropské úrovni, musíme být připraveni my na úrovni národní," uvedl Pavel Blažek na dnešním jednání.

Vláda činí jasné kroky vůči občanům, ale dostáváme velké množství impulsů od podnikatelů, že nejsou a nebudou schopni si sami pomoci. Proto je potřeba mít jasné řešení. Preferujeme primárně řešení celoevropské, ale kdyby se nenašla shoda na něm, chceme mít připraveno řešení na národní úrovni. Navíc nastává situace, kdy by vláda měla začít přemýšlet o programech, které pomohou podnikatelům," sdělila primátorka Brna Markéta Vaňková.

Brněnské teplárny jsou z 80 procent závislé na ruském plynu a Brno je tak největším spotřebitelem plynu v České republice. Proto se primátorka Markéta Vaňková již několik měsíců zabývá energetikou a situaci aktivně řeší.

Návrhy legislativních řešení, které připravili odborníci napříč energetikou, ekonomie a práva, by neměly být v rozporu s judikaturou ESLP a měly by být slučitelné s evropským právem. 

Mgr. Vladimír Řepka, tiskový mluvčí Ministerstva spravedlnosti

2. 9. 2022