Přejít na podrobné vyhledávání
Přejít na podrobné vyhledávání
Přejít na podrobné vyhledávání

Náměstek Stanislav: advokátní úschova musí být zárukou. Společně s ČAK budeme prosazovat opatření, které zamezí její zpronevěře

Na žádost senátorky Hany Marvanové přijal v úterý 23. ledna 2024 náměstek Antonín Stanislav poškozené v kauze vyšetřované zpronevěry advokátní úschovy dr. Sukové. „Advokátní úschova musí být zárukou s jasně definovanou systémovou ochranou. Paní senátorce a poškozeným jsem představil pracovní návrhy možného řešení připravené ministerstvem v součinnosti s Českou advokátní komorou. Ty budeme prosazovat ve formě pozměňovacího návrhu u novely zákona o advokacii. Návrhy budu ještě projednávat s koaličními partnery, ČAK a dalšími experty, ale věřím, že systémově ochrání před podobnými případy," uvedl náměstek Antonín Stanislav.

V souvislosti s advokátními úschovami lze zvážit tyto případné legislativní změny:

  • Zakotvení povinnosti banky vyplatit peníze z úschovy jen na číslo účtu uvedené ve smlouvě o úschově.
  • Zřízení garančního fondu, z nějž by byly uspokojovány nároky na odškodnění v případě zpronevěr advokátních úschov. Mohlo by se jednat o obdobu garančního fondu, tak jak jej známe u cestovních kanceláří.
  • Zakotvení nových pravomocí České advokátní komory ke kontrole advokátních úschov (např. přímý přístup k informacím o zvláštním účtu u banky).

 

Mgr. Vladimír Řepka, tiskový mluvčí Ministerstva spravedlnosti

23. ledna 2024