Životní situace: Uspokojení majetkového nároku na náhradu škody způsobené trestným činem z výnosu majetkové trestní sankce uložené pachateli, odsouzenému za tento trestný čin

Uvozovací text

Obsah položky

·         KATEGORIE

občan + podnikatel

·         PODKATEGORIE

finance

·         ZAŘAZENÍ

odškodnění

·         POJMENOVÁNÍ (NÁZEV) ŽIVOTNÍ SITUACE

Uspokojení majetkového nároku na náhradu škody způsobené trestným činem z výnosu majetkové trestní sankce uložené pachateli, odsouzenému za tento trestný čin

·         Základní informace k životní situaci

Poškozený, jemuž byl v trestním řízení, nebo v řízení ve věcech občanskoprávních, přiznán nárok na náhradu škody, může požádat Ministerstvo spravedlnosti o uspokojení tohoto nároku z výnosu majetkové trestní sankce, byla-li pachateli soudem uložena. Stejné právo má poškozený i tehdy, byla-li pachateli uložena povinnost k vydání bezdůvodného obohacení a také ten, kdo má nárok na dlužné výživné, pokud byl pachatel shledán vinným trestným činem zanedbání povinné výživy. Nelze-li uspokojit majetkový nárok poškozeného z uložené majetkové sankce (např. není ze strany odsouzeného uhrazena, zpeněžení věci není možné apod.) může se poškozený dále svého nároku domáhat podáním návrhu na nařízení exekuce.

·         Kdo je oprávněn v této věci jednat (podat žádost apod.)

Fyzická či právnická osoba, které byl přiznán majetkový nárok v trestním řízení související s pravomocně uloženou majetkovou trestní sankcí taxativně vyjmenovanou v § 2 zákona č. 59/2017 Sb. (peněžitý trest, propadnutí věci, zabrání věci apod.). Nezletilec, či osoba, která je zbavena či omezena ve způsobilosti k právním úkonům, uplatňuje nárok prostřednictvím zákonného anebo ustanoveného zástupce.

·         Jaké jsou podmínky a postup pro řešení životní situace

Žadatel musí v zákonné lhůtě podat písemnou žádost o uspokojení majetkového nároku a přiložit příslušná rozhodnutí soudu, popř. pověření v těch případech je-li zastupován zástupcem, a to v souladu se zákonem č. 59/2017 Sb. a správním řádem.

·         Jakým způsobem můžete zahájit řešení životní situace

Podejte žádost o uspokojení majetkového nároku na náhradu škody v písemné formě, případně e-mail se zaručeným digitálním podpisem. Žádost můžete také odeslat z Vaší datové schránky. Je-li žádost zaslána emailem bez zaručeného digitálního podpisu je nutné žádost do 5 dnů doručit řádně podepsanou, lhůta však v tomto případě zůstane zachována. Žádost je také možno podat osobně do protokolu u Ministerstva spravedlnosti, v takovém případě však doporučujeme kontaktovat příslušné pracoviště předem, aby bylo možno pro Vás zajistit volnou jednací místnost.

·         Na které instituci životní situaci řešit

Ministerstvo spravedlnosti - odbor trestní politiky

·         Kde, s kým a kdy životní situaci řešit

Ministerstvo spravedlnosti Vám po přijetí Vaší žádosti zašle vyrozumění o zahájení řízení, popř. připojí výzvu k odstranění vad podání s lhůtou k jejich odstranění. Na výzvu je nutno reagovat, neboť v opačném případě bude řízení zastaveno. Ve vyrozumění o zahájení řízené najdete informaci o oprávněné úřední osobě a kontakt na ní. Žádost je nutno podat v zákonem stanovené době, která činí 60 dnů od nabytí právní moci odsuzujícího rozsudku. Jste-li oprávněnou osobou, která byla se svým majetkovým nárokem odkázána na řízení občanskoprávní, musíte do 65 dnů od nabytí právní moci odsuzujícího rozhodnutí podat informaci o zámyslu podat žádost o uspokojení majetkového nároku z výnosu majetkové trestní sankce, bude-li Vám přiznán v civilním řízení a doložit, že jste u příslušného soudu podal návrh na zahájení občanskoprávního řízení.

·         Jaké doklady je nutné mít s sebou

Pokud žádost podáváte písemně, popř. elektronickou formou nebudeme od Vás požadovat žádné doklady totožnosti, pouze v případě, že budete chtít nahlédnout do spisu, převzít rozhodnutí osobně nebo podání žádosti učinit osobně u Ministerstva spravedlnosti do protokolu je nutné sebou mít platný občanský průkaz. K žádosti, která musí obsahovat, jméno, datum narození, bydliště, výši požadovaného majetkového nároku, způsob výplaty přiznaného majetkového nároku, je nutno připojit rozhodnutí soudu, jímž byla udělena majetková trestní sankce pachateli a rozhodnutí soudu, jímž bylo rozhodnuto o náhradě škody žadateli. V případě, je-li žadatel zastupován je nutno doplnit plnou moc či pověření.

·         Jaké jsou potřebné formuláře a kde jsou k dispozici

Doporučený vzor žádosti o uspokojení majetkového nároku a informace o zámyslu podat žádost o uspokojení majetkového nároku naleznete na zde. Žádost může být podána i volnou formou, avšak musí mít náležitosti dle zákona č. 59/2017 Sb. a správního řádu.

·         Jaké jsou poplatky a jak je lze uhradit

Není zpoplatněno.

·         Jaké jsou lhůty pro vyřízení

Ministerstvo spravedlnosti vydá rozhodnutí ve lhůtě stanovené v § 9 zákona č. 59/2017 Sb. V nejběžnějších případech je to do 90 dnů ode dne kdy uplynula lhůta pro podání žádosti, nejsou-li z uložené majetkové trestní sankce do uvedených 90 dnů připsány peněžní prostředky na zvláštní účet, počíná 90 denní lhůta na vydání rozhodnutí běžet ode dne připsání peněžních prostředků na zvláštní účet.

·         Kteří jsou další účastníci (dotčení) řešení životní situace

Je-li v dané trestní věci více poškozených, můžou se i oni domáhat uspokojení svého majetkového nároku z uložené majetkové trestní sankce. Uspokojení pak probíhá poměrně podle výše přiznaného majetkového nároku.

·         Jaké další činnosti jsou po žadateli požadovány

Žadatel může být vyzván k doplnění žádosti. Žadatel má povinnost informovat Ministerstvo spravedlnosti byl-li, byť jen z části, jeho majetkový nárok uspokojen ze strany pachatele. Na tuto povinnost bude žadatel upozorněn i ve vyrozumění o zahájení řízení.

·         Elektronická služba, kterou lze využít

Případný dotaz můžete zaslat na e-mailovou adresu Ministerstva spravedlnosti: otp@msp.justice.cz.

·         Podle kterého právního předpisu se postupuje

zákon č. 59/2017 Sb. o použití peněžních prostředků z majetkových trestních sankcí uložených v trestním řízení a o změně některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů

·         Jaké jsou související právní předpisy

zákon č. 500/2004 Sb., správní řád, ve znění pozdějších předpisů

·         Jaké jsou opravné prostředky a jak se uplatňují

Nesouhlasíte-li s rozhodnutím Ministerstva spravedlnosti, můžete proti rozhodnutí podat rozklad, o němž rozhoduje ministr spravedlnosti. Pokud ani s jeho rozhodnutím nebude souhlasit, můžete se svého práva domáhat podáním žaloby dle soudního správního řádu.

·         Jaké sankce mohou být uplatněny v případě nedodržení povinností

S vydáním rozhodnutí o uspokojení majetkového nároku nejsou spojeny žádné sankce. V případě, že je ze strany žadatele zamlčena informace o uspokojení majetkového nároku, byt jen částečně, ze strany odsouzeného, budou ze strany Ministerstva spravedlnosti učiněny kroky k vymožení bezdůvodného obohacení.

·         Nejčastější dotazy

 

·         Další informace

Při řešení žádosti je možné se obrátit na advokátní kancelář, avšak podání žádosti je jednoduchým úkonem a na výše uvedené emailové adrese nabízíme pomoc s jejím vyplněním. Nutné je však jednat okamžitě po obdržení rozhodnutí soudu, především v těch případech kde bylo podáno odvolání, aby nedošlo k zániku práva na uspokojen majetkového nároku z výnosu majetkové trestní sankce.

·         Informace o popisovaném postupu (o řešení životní situace) je možné získat také z jiných zdrojů a v jiné formě

Oběti trestných činů - uspokojení majetkového nároku (zákon č. 59/2017 Sb.) - Ministerstvo spravedlnosti České republiky - Portál justice

·         Související životní situace a návody, jak je řešit

 

·         Za správnost návodu odpovídá útvar

Odbor trestní politiky Ministerstva spravedlnosti.

·         Kontaktní osoba

Mgr. Jakub Štella, oddělení peněžité pomoci a prostředků z majetkových trestních sankcí

·         Případná upřesnění a poznámky k řešení životní situace