Uspokojení majetkového nároku na náhradu škody způsobené trestným činem z výnosu majetkové trestní sankce uložené pachateli, odsouzenému za tento trestný čin
Dne 1. ledna 2018 nabyl účinnosti zákon č. 59/2017 Sb. o použití peněžních prostředků z majetkových trestních sankcí, jenž je dalším krokem ke zlepšení situace obětí trestných činů.
Poškozený, jemuž byl v trestním řízení, nebo v řízení ve věcech občanskoprávních, přiznán nárok na náhradu škody, může požádat Ministerstvo spravedlnosti o uspokojení tohoto nároku z výnosu majetkové trestní sankce, byla-li pachateli soudem uložena. Stejné právo má poškozený i tehdy, byla-li pachateli uložena povinnost k vydání bezdůvodného obohacení a také ten, kdo má nárok na dlužné výživné, pokud byl pachatel shledán vinným trestným činem zanedbání povinné výživy.
Pokud tedy soud pachateli uložil peněžitý trest, trest propadnutí majetku, či obdobnou majetkovou trestní sankci a pachatel tento trest řádně splácí, může stát dle zákona č. 59/2017 Sb. výnos uložené majetkové sankce převést oběti za účelem náhrady jejího nároku na náhradu škody, byl-li takový nárok oběti pravomocně soudem přiznán, a to na základě její žádosti. Více k podání žádosti naleznete zde.
Pokud budou z uložené majetkové sankce na tzv. zvláštní účet připsány peněžní prostředky získané výkonem majetkových trestních sankcí a zpeněžením věcí, které propadly nebo byly zabrány, budou na základě rozhodnutí Ministerstva spravedlnosti oprávněné osobě, jež podala řádnou žádost, přiznány maximálně v rozsahu, v jakém byly přiznány rozhodnutím soudu. Nebudou-li získány žádné peněžní prostředky, řízení bude zastaveno. Peněžní prostředky budou zaslány oprávněné osobě ve výši stanovené v rozhodnutí ministerstva do 15 dnů od nabytí právní moci rozhodnutí.
Nárok oběti na náhradu škody, který Ministerstvo spravedlnosti uspokojí z výnosu majetkové trestní sankce, ze zákona přechází na stát. Ministerstvo spravedlnosti jej bude následně po pachateli vymáhat.