OSN schválila hodnotící mechanismus k Úmluvě proti nadnárodnímu organizovanému zločinu a jejím protokolům
V týdnu od 15. do 19. října 2018 se ve Vídni v sídle Organizace spojených národů uskutečnilo 9. zasedání Konference smluvních stran Úmluvy OSN proti nadnárodnímu organizovanému zločinu (UNTOC). Jednalo se zároveň o slavnostní zasedání u příležitosti 15. výročí přijetí Úmluvy, jehož hlavním bodem bylo projednání a schválení dlouho připravovaného mechanismu hodnocení jejího provádění. Smluvní státy, kterých je k dnešnímu dni 189, se dlouhých deset let intenzivně dohadovaly o jeho podobě. Finální verze nakonec podle očekávání vychází z obdobného mechanismu hodnocení provádění Úmluvy OSN proti korupci, je však uzpůsobená na specifické podmínky Úmluvy UNTOC.
Hodnotící mechanismus bude trvat dvanáct let a je členěn do čtyř tematických bloků, mezi které jsou rozděleny jednotlivé články Úmluvy a jejích protokolů v návaznosti na svůj obsah. První dva roky bude probíhat přípravná fáze, kdy se budou definovat podrobnosti a finalizovat hodnotící dotazníky. Následně bude každý rok vylosována třetina států, která zahájí v daném roce hodnotící proces pro postupně všechny čtyři tematické bloky. Pro každý hodnotící stát budou vylosovány dvě hodnotitelské země, kdy jedna hodnotitelská země má být ze stejné regionální skupiny a druhá z jiné regionální skupiny než hodnocený stát. Hodnocení bude probíhat formou vyplňování obsáhlých hodnotících dotazníků, které se budou vkládat na zabezpečený internetový portál SHERLOC, jehož speciální modul určený právě pro toto hodnocení bude vyvinut během přípravné dvouleté fáze. Na základě odpovědí do dotazníků bude hodnotitelskými zeměmi vypracován přehled připomínek, zahrnující i případné zjištěné nedostatky, výzvy, doporučení a požadavky na technickou asistenci, která by mohla provádění Úmluvy v dané zemi vylepšit. Tento přehled bude zveřejněn pro všechny smluvní státy na zabezpečeném internetovém portále a bude se z něj vycházet při další činnosti Konference smluvních stran, která na jeho základě bude formulovat doporučení obecně závazná pro všechny smluvní státy.
Výsledek jednání je považován za velký úspěch. Zároveň se jedná o kompromisní řešení, s nímž mohly souhlasit všechny smluvní státy, ale které se podařilo nalézt až po dlouhých deseti letech.
Hlavním gestorem Úmluvy UNTOC v České republice je Ministerstvo spravedlnosti.