Pro zájemce o funkci přísedícího
Předpoklady pro funkci přísedícího
Soudcem nebo přísedícím může být ustanoven státní občan České republiky, který je způsobilý k právním úkonům a bezúhonný, jestliže jeho zkušenosti a morální vlastnosti dávají záruku, že bude svou funkci řádně zastávat, v den ustanovení dosáhl věku nejméně 30 let a souhlasí se svým ustanovením za soudce nebo přísedícího a s přidělením k určitému soudu.
Podmínku bezúhonnosti nesplňuje ten, kdo byl pravomocně odsouzen za trestný čin, jestliže se na něj podle zvláštního právního předpisu nebo rozhodnutí prezidenta republiky nehledí, jako by nebyl odsouzen.
Přísedící jsou voleni do funkce na dobu 4 let.
Soudci po jmenování do funkce a přísedící po zvolení do funkce skládají tento slib: "Slibuji na svou čest a svědomí, že se budu řídit právním řádem České republiky, že jej budu vykládat podle svého nejlepšího vědomí a svědomí a že v souladu s ním budu rozhodovat nezávisle, nestranně a spravedlivě.".
Složení slibu se neopakuje, byl-li přísedící zvolen znovu.
Slib skládají přísedící do rukou předsedy soudu, k němuž byli zvoleni.
Odmítnutí složení slibu nebo jeho složení s výhradou má za následek, že se na soudce hledí, jako by nebyl jmenován a na přísedícího jako by nebyl zvolen.
Přísedící okresních soudů volí zastupitelstva obcí v obvodu příslušného okresního soudu.
Pro Okresní soud v Uherském Hradišti proběhly volby v roce 2021. Další se uskuteční v roce 2025.
Kandidáty do funkce přísedícího navrhují členové příslušného zastupitelstva. K navrženým kandidátům si zastupitelstvo vyžádá vyjádření předsedy příslušného soudu.
Zájemci o funkci přísedícího se mohou hlásit u zastupitelstva své obce/města.
Přísedícím může být zvolen občan, který je přihlášen k trvalému pobytu v obvodu zastupitelstva, jímž je do funkce volen, a v obvodu soudu, pro který je do funkce volen, nebo který v těchto obvodech pracuje.
Počet přísedících, kteří mají být pro příslušný okresní nebo krajský soud zvoleni, stanoví předseda příslušného soudu. Při stanovení počtu přísedících je třeba přihlížet k tomu, aby jednotliví přísedící zpravidla nezasedali více než 20 dnů v kalendářním roce.
Přísedící vykonává svou funkci ode dne následujícího po dni složení slibu.
Osvědčení o zvolení vydá předseda příslušného soudu přísedícímu po složení slibu nebo, jestliže slib neskládá, po opětovném zvolení.
Právní úprava postavení přísedících, obdobně jako soudců, je obsažena především v § 60 až 101 zákona o soudech a soudcích, jejich konkrétní zapojení do soudní činnosti pak v procesních řádech, občanském soudním řádu a trestním řádu. Funkce přísedícího je veřejnou funkcí a není slučitelná s funkcí poslance nebo senátora.
Odměna za výkon funkce přísedícího je stanovena vyhláškou č. 44/1992 Sb., ve znění vyhlášky č. 313/1995 Sb., která zní:
Náhrada ušlého výdělku
§ 1
Přísedícím, kteří nejsou v pracovním poměru ani v poměru obdobném pracovnímu poměru, jsou však výdělečně činní, přísluší náhrada ušlého výdělku za dobu výkonu funkce přísedícího nebo jiných povinností spojených s touto funkcí v jimi prokázané výši, nejvýše však 80 Kč za hodinu nebo 680 Kč za jeden den.
§ 2
(1) Základem pro výpočet náhrady ušlého výdělku přísedících uvedených v § 1 je základ daně z příjmu obyvatelstva.
(2) Přísedícímu uvedenému v § 1 náleží za 1 hodinu náhrada ušlého výdělku, vypočtená dělením základu podle odstavce 1 počtem pracovních hodin, připadajících na kalendářní rok, kterou zvláštní předpis stanoví jako nejvyšší rozsah pracovní doby pracovníků v pracovním poměru.
(3) Základ podle odstavce 1 prokazuje přísedící uvedený v § 1 posledním platebním výměrem orgánu vykonávajícího správu daně, jenž předcházel dni výkonu funkce přísedícího, za který se náhrada poskytuje.
§ 3
Nemohou-li přísedící uvedení v § 1 prokázat výši ušlého výdělku způsobem stanoveným v § 2, přísluší jim náhrada ušlého výdělku v částce 28 Kč za hodinu, nejvýše však 238 Kč za jeden den.
§ 4
Náhrada hotových výdajů
Hotové výdaje, které vzniknou vykonáváním funkce přísedícího nebo jiných povinností spojených s touto funkcí, se nahrazují za podmínek, v rozsahu a ve výši stanovené zvláštním předpisem.
§ 5
Paušální náhrada za výkon funkce přísedícího
Přísedícím přísluší za každý den jednání paušální náhrada za výkon jejich funkce ve výši 150 Kč.
Ustanovení závěrečné
§ 6
Zrušuje se vyhláška ministra spravedlnosti České socialistické republiky č. 14/1970 Sb., o náhradách příslušejícím soudcům z lidu.
§ 7
Tato vyhláška nabývá účinnosti dnem vyhlášení.