Okresní soud v Kutné Hoře
Poučení pro osoby vstupující do jednací síně
Při vstupu do jednací síně a během celého pobytu v ní musí být pokrývka hlavy sejmuta.
Z této povinnosti platí výjimka jen pro příslušníky ozbrojených sborů, kteří jsou při projednávání věcí ve službě, a dále pro ženy v případech, kde to zpravidla společenské chování připouští.
Během celého jednání přítomní sedí na svých místech.
Klást otázky a vyjadřovat se je možno jen se souhlasem předsedy senátu (samosoudce). K senátu (samosoudci) se mluví jen ve stoje, a to i při sebekratším projevu. Slovní projevy musí být hlasité a srozumitelné.
Výrok rozsudku vyslechnou všichni přítomní k výzvě předsedy senátu (samosoudce) ve stoje.
Soudní osoby i ostatní přítomné osoby se vzájemně oslovují „pane – paní – slečno" s připojením funkce či procesního postavení, ve kterém oslovený při jednání vystupuje (např. „pane předsedo", „pane přísedící", „pane obhájce, „pane doktore", „paní státní zástupkyně", „pane znalče", „pane svědku" apod). Pouze osoby mladší patnácti roků lze oslovit, jeví-li se to účelným pro překonání jejich ostychu, jen osobním jménem.
Postup soudního jednání ani jeho důstojnost nesmí být žádným způsobem rušeny. Zejména není dovoleno v jednací síni mluvit bez souhlasu předsedy senátu (samosoudce), dále jíst, pít (pokud vnášení a požívání nealkoholických nápojů ze zdravotních důvodů nepovolil předseda senátu či samosoudce) nebo kouřit, a to ani v přestávce.
Jednání řídí předseda senátu (samosoudce), jehož pokynům se musí všichni přítomní podřídit.
Předseda senátu (samosoudce) rozhoduje též o tom, zda je možno v průběhu soudního jednání pořizovat obrazové záznamy nebo uskutečňovat obrazové nebo zvukové přenosy z jednací síně. S vědomím předsedy senátu nebo samosoudce lze pořizovat zvukové záznamy. Jestliže by však způsob jejich provádění mohl narušit průběh jednání, může předseda senátu nebo samosoudce jejich pořizování zakázat.
Do jednací síně není dovoleno vstupovat se zbraní, nebo s jinými předměty, které jsou způsobilé ohrozit život nebo zdraví anebo pořádek, výjimka platí jen pro příslušníky ozbrojených sborů, kteří jsou při projednávání věci ve „službě".
§ 6 odst. 3 zákona č. 6/2002 Sb. o soudech a soudcích:
Uskutečňovat obrazové nebo zvukové přenosy a pořizovat obrazové záznamy v průběhu soudního jednání lze jen s předchozím souhlasem předsedy senátu nebo samosoudce. S vědomím předsedy senátu nebo samosoudce lze pořizovat zvukové záznamy; kdyby způsob jejich provádění mohl narušit průběh nebo důstojnost jednání, může předseda senátu nebo samosoudce jejich pořizování zakázat.
Tomu, kdo by v rozporu s tímto poučením rušil pořádek v jednací síni nebo by se urážlivě choval, může být uložena pořádková pokuta do výše 50.000,- Kč. Pro hrubé rušení pořádku může být předsedou senátu (samosoudcem) vykázán z jednací síně.