Zefektivnění trestního řízení či částečná legalizace konopí. Vláda schválila novelu trestních předpisů

Ilustrační obrázek

Vláda dnes na svém jednání schválila návrh změny trestních předpisů. Tento návrh ministerstvo upravilo, jak jsme avizovali v tiskové zprávě z března 2024, i na základě diskuze s celou řadou odborníků.

Návrh přichází s modernizací trestního práva, které následuje evropské trendy a zároveň reaguje na některé nové fenomény v současné společnosti. Směřuje například k:

  • větší podpoře obětí a snaze o narovnání vztahů s pachatelem (restorativní justice),
  • celkovému zefektivnění trestního řízení,
  • úpravě trestání méně závažné kriminality,
  • částečnému uvolnění a legalizaci samopěstování a držení konopí,
  • rychlé a účinné reakci na porušení podmínek výkonu alternativních trestů (např. podmíněného odsouzení) či
  • širší podpoře ukládání alternativních trestů.

„Modernizace, zefektivnění a prevence. Takto ve zkratce by se daly charakterizovat navrhované změny, které přináší Ministerstvo spravedlnosti v oblasti české trestní justice. Po mnoha letech nečinnosti předchozích vlád jsme zprovoznili funkční systém elektronického monitorovacího systému, tzv. elektronických náramků. Dále průběžně zlepšujeme dlouhodobě zanedbávaný systém péče o oběti trestných činů a navazujeme na již schválenou redefinici znásilnění, a ruku v ruce s tím vším jsme vypracovali a představili základní parametry výpisu z Rejstříku trestů vydávaného pro práci s dětmi (tzv. dětského certifikátu). Ten se stane součástí této novely trestních předpisů při projednávání v Poslanecké sněmovně, a to formou dohodnutého pozměňovacího návrhu skupiny poslanců,“ uvedl ministr spravedlnosti Pavel Blažek.


Hlavní změny:
 

  1. Změny obecných podmínek pro ukládání trestů
  • Peněžitý trest – nově bude možné uložit peněžitý trest ve více případech než dnes.
  • Omezení kumulace trestů - rozšiřujeme soudům pole působnosti tak, aby v odůvodněných případech měly možnost zamezit dlouhým pobytům odsouzených ve vězení v případě opakovaného odsouzení za trestnou činnost, pokud mají vykonat ještě další tresty; dnešní stav jen zvyšuje počet osob, které jsou ve vězení, nicméně k jejich nápravě příliš nepřispívá. 
  1. Výše trestních sazeb
  • Majetková kriminalita – omezujeme zbytečné přepínání trestní represe nastavené v roce 2010 za opakování některých typů majetkové kriminality, což mělo minimální preventivní účinek a vedlo pouze k nárůstu počtu vězňů.
  1. Přizpůsobení trestání některých trestných činů společenským podmínkám
  • Návrh změn v oblasti nakládání s konopím narovnává disproporce v trestním postihu mezi zpracováním konopí a jeho přechováváním. Hlavní změnou je celkové uvolnění v této oblasti, kdy nejen že část jednání dnes trestných bude řešena pouze jako přestupek, ale některé případy pěstování konopí pro vlastní potřebu budou zcela v souladu se zákonem, tj. nebude za ně hrozit ani pokuta ve správním řízení.
  1. Zaplnění mezer v trestním postihu
  • Dochází k zavedení nových trestných činů reagujících na současné výzvy, jako je neoprávněná činnost pro cizí moc a trestný čin postihující tzv. deepfake pornografii. 
  1. Procesní změny
  • Restorativní justice 

Moderní koncept trestněprávní politiky. Podporuje aktivní účast poškozeného a obviněného při nápravě následků trestného činu. Tento přístup se zaměřuje na nápravu způsobené újmy a ozdravení společenských vztahů. Součástí změn je také efektivnější využití institutu narovnání, který umožní dohodu i při částečné úhradě škody.

 

Věřím, že všechny tyto změny povedou ke snižování recidivy i ke zvýšení bezpečnosti a ve svém důsledku i ke zvýšení pocitu spravedlnosti s nezanedbatelným pozitivním efektem na výdaje celého systému trestní justice,“ uvedl ministr spravedlnosti Pavel Blažek.

 

Vedle této iniciativy Ministerstvo spravedlnosti také vypracovalo očekávaný návrh parametrů výpisu z Rejstříku trestů vydávaného pro práci s dětmi (tzv. dětského certifikátu), který má zabránit sexuálním násilníkům v práci s dětmi. Do přílohy tohoto speciálního druhu výpisu budou zapsáni odsouzení, a to v případě zákonem vymezeného trestného činu v podstatě automaticky, pokud soud nestanoví jinak, v případě ostatních trestných činů pak tehdy, pokud tak rozhodne soud. 


 

Vladimír Řepka, tiskový mluvčí Ministerstva spravedlnosti
13. listopadu 2024