Přejít na podrobné vyhledávání
Přejít na podrobné vyhledávání
Přejít na podrobné vyhledávání

Zástupci Právního výboru Německého spolkového sněmu navštívili Ministerstvo spravedlnosti

Zástupci Ministerstva spravedlnosti se dnes setkali s představiteli Právního výboru Německého spolkového sněmu. Společně diskutovali nad digitalizací justice, nad přípravami blížícího se českého předsednictví v Radě EU či nad současnou situací na Ukrajině. Jednání s předsedkyní výboru Elisabeth Winkelmeier-Beckerovou za českou stranu vedli náměstci Michal Franěk a Richard Krpač.

Témata setkání:

  • Digitalizace justice – aktuální stav a plány do budoucna
  • České předsednictví v Radě EU

Náměstek pro řízení sekce koordinace tvorby právních předpisů a prevence korupce Michal Franěk na jednání uvedl, že digitalizace státní správy, včetně digitalizace justice a poskytování digitálních služeb veřejnosti patří mezi priority vlády. Dodal, že za významný modernizační projekt, který už má svoje výsledky, lze označit elektronizaci jednacích síní. Dodává se jednotné nahrávací zařízení a uvažuje se o budoucím automatizovaném převodu zvukových záznamů na text.

Loni v prosinci zveřejnila Evropská komise nové iniciativy v oblasti digitalizace justice. Ty zefektivní justiční procesy a zlepší přístup ke spravedlnosti. My všechny tyto iniciativy vítáme a během předsednictví jsme připraveni je podporovat," uvedl náměstek Michal Franěk.

Česká republika se na svou předsednickou roli pečlivě chystá a jsem přesvědčen, že ji zvládne se ctí. Mnoho plánů, které jsme měli na předsednictví připravené, jsme vzhledem k vážným tématům současné doby museli přehodnotit," doplnil náměstek pro náměstek pro řízení sekce mezinárodní a evropské spolupráce Richard Krpač.

Další probírané priority:

  • společný postup EU v oblasti justiční spolupráce a dalších aspektů v trestních věcech v návaznosti na ruskou agresi na Ukrajině
  • balíček o digitalizaci justiční spolupráce
  • zvýšení ochrany zranitelných osob napříč EU, a to dětí i zranitelných dospělých.

 

 

Mgr. Vladimír Řepka, tiskový mluvčí Ministerstva spravedlnosti

7. 6. 2022