Přejít na podrobné vyhledávání
Přejít na podrobné vyhledávání
Přejít na podrobné vyhledávání

Petr Konůpka, nový zmocněnec pro zastupování ČR před Evropským soudem pro lidská práva

Náměstek ministra spravedlnosti Karel Dvořák dnes na tiskové konferenci představil nového zmocněnce pro zastupování České republiky před Evropským soudem pro lidská práva Petra Konůpku. Ten byl do funkce jmenován vládou s účinností od 18. ledna 2023.

„Na Ministerstvu spravedlnosti pracuje mnoho šikovných lidí. Kancelář vládního zmocněnce považuji s malou mírou nadsázky za elitní útvar ministerstva. Pracuje zde řada skvělých lidí a odborníků, kteří zastupují zájmy celé České republiky před Evropským soudem pro lidská práva. Zmocněnec vykonává vysoce kvalifikovanou práci, která je ku prospěchu celého našeho státu," uvedl Karel Dvořák.

Kancelář vládního zmocněnce (dále KVZ) se věnuje především těmto činnostem:

  • Zastupování České republiky před mezinárodními orgány, především před Evropským soudem pro lidská práva ve Štrasburku.
  • Implementace rozsudků a rozhodnutí proti České republice.
  • Vzdělávací a osvětová činnost, například skrze projekt Mezisoudy (nový web k lidským právům, vyhledávací databáze, školení, konference, podcast o lidských právech).

Podle Statutu vládního zmocněnce je vládní zmocněnec zaměstnancem Ministerstva spravedlnosti, v jehož rámci řídí kancelář vládního zmocněnce, která je odborem tohoto ministerstva.

Ve výběrovém řízení na pozici ředitele kanceláře a současně vládního zmocněnce uspěl Petr Konůpka, který od roku 2013 vykonával v kanceláři vládního zmocněnce funkci zástupce. Jmenování Petra Konůpky podpořil také předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský s tím, že se jedná o zkušeného odborníka. Petr Konůpka podle jeho slov jakožto dlouholetý zástupce vládního zmocněnce s Ústavním soudem dlouhodobě komunikuje a spolupracuje ve věcech obhajoby České republiky před Evropským soudem pro lidská práva.

Mgr. Petr Konůpka

  • Vystudoval právo na Právnické fakultě Univerzity Karlovy.
  • V roce 2006 získal titul master en droit v oboru mezinárodní právo lidských práv na Université Panthéon-Assas Paris 2.
  • Působil v senátu Mezinárodního trestního soudu pro Rwandu, OSN.
  • Pracuje v kanceláři vládního zmocněnce, kde od roku 2013 vykonává funkci zástupce vládního zmocněnce.
  • O Evropské úmluvě o lidských právech a judikatuře Evropského soudu pro lidská práva publikuje v odborných periodicích a přednáší na Právnické fakultě Univerzity Karlovy, pro Justiční akademii a Radu Evropy.

 

Mgr. Vladimír Řepka, tiskový mluvčí Ministerstva spravedlnosti

31. 01. 2023