Agregátor obsahu Agregátor obsahu

31.05.2023 Komentář Pavla Blažka po jednání vlády k úternímu incidentu u Městského soudu v Praze

Ministr spravedlnosti Pavel Blažek a ministr vnitra Vít Rakušan se na dnešním jednání vlády věnovali včerejšímu incidentu u Městského soudu v Praze. Příznivci bývalé novinářky Jany Peterkové tam zaútočili na justiční stráž a vylomili dveře do jednací síně. Oba ministři hodnotí bezpečnostní incident jako zvládnutý. Soudní proces mohl pokračovat, osoby, které za bezpečnostním incidentem stály, byly zajištěny.

„Zásah policie a justiční stráže při úterním incidentu u Městského soudu v Praze byl profesionální. Existuje několik skupin obyvatelstva, které si myslí, že pro ně neplatí právní řád. Stát na to musí nějakým způsobem reagovat, měnit zákony ale není třeba. Do budoucna je třeba pro předcházení incidentům zlepšit určitou informovanost a více komunikovat například s řediteli bezpečnosti na jednotlivých soudech i v dalších zařízeních," uvedl po jednání vlády Pavel Blažek.

 

Shrnutí základních informací:

  • Včerejší události, které se odehrály v budově pražského městského soudu, ihned ministr spravedlnosti Pavel Blažek řešil s generálním ředitelem Vězeňské služby ČR Simonem Michailidisem a předsedkyní Městského soudu v Praze Jaroslavou Pokornou.
  • Vniknutí veřejnosti do jednací síně ministerstvo, vězeňská služba i vedení soudu odsuzuje a analyzuje.
  • Zatím není známo žádné pochybení justiční stráže, které ministr Pavel Blažek poděkoval za zvládnutí situace.
  • Také podle generálního ředitele Vězeňské služby ČR byl zásah justiční stráže přiměřený nastalé situaci, profesionální a v souladu se zákonem.
  • Pavel Blažek vstoupí v jednání s dalšími předsedy soudů, aby se zabránilo opakování podobných situací.
  • Ohledně nedůstojného jednání advokáta na MS v Praze se ministr spravedlnosti obrátí nejprve na Českou advokátní komoru, neboť ona je rozhodující institucí v těchto záležitostech. Je to správný postup respektující postavení ČAK v našem právním řádu. Nebude-li následně ztotožněn s postupem ČAK, zasáhne případně sám.
  • Ministr vnitra Vít Rakušan po jednání vlády uvedl, že zafungovala výměna informací mezi Justiční stráží a Policií ČR. Policie je vždy připravena poskytnout blízkou součinnost. Uvedl také, že nelze připustit, aby soudní jednání byla kýmkoliv napadána. Soud musí rozhodovat nezávisle, bez agresivního tlaku davu.
  • Oba ministři hodnotí bezpečnostní incident jako zvládnutý. Soudní proces mohl pokračovat, osoby, které za bezpečnostním incidentem stály, byly zajištěny.

 

Vladimír Řepka, tiskový mluvčí Ministerstva spravedlnosti
31. května 2023