Přejít na podrobné vyhledávání
Přejít na podrobné vyhledávání
Přejít na podrobné vyhledávání

Ministr spravedlnosti Pavel Blažek jednal se zástupci justice v Hradci Králové

Ministr spravedlnosti Pavel Blažek a jeho náměstci Radomír Daňhel, Karel Dvořák a Antonín Stanislav zavítali po Ostravě, Českých Budějovicích a Ústí nad Labem na další pracovní setkání s představiteli justice. Tentokrát do Hradce Králové. Pracovní jednání s předsedy okresních soudů  soudu zahájil předseda Krajského soudu v Hradci Králové Vladimír Lanžotský. 

Ministr spravedlnosti Pavel Blažek pak např. během jednání zmínil i otázku právní úpravy trestného činu znásilnění. „V úterý 18. dubna se v Poslanecké sněmovně i na mé pozvání sejdou zástupci všech sněmovních frakcí mimo jiné i nad problematikou právní úpravy trestného činu znásilnění. Na dnešním pracovním setkání s představiteli justice v Hradci Králové mě proto zajímal i názor soudců a státních zástupců, kteří toto téma řeší v praxi," doplnil Pavel Blažek.

Diskuzi také přítomní vedli nad tématem trestání odnětím svobody neplatičů výživného. V České republice je 96 procentní zaplněnost věznic. Jen za poslední tři měsíce přibylo stejně odsouzených jako za celý loňský rok. Přitom náklady za jednoho odsouzeného jsou 1800,- Kč za den, což je cca 13 mld. Kč za rok.

K jednání s krajskými státními zástupci s předsedou Pavlem Hochmannem se připojila také vrchní státní zástupkyně v Praze Lenka Bradáčová. I zde Pavel Blažek konzultoval se státními zástupci jejich názor na novou právní úpravu trestného činu znásilnění.

Obou pracovních jednání se účastnil i zástupce Vězeňské služby ředitel Věznice Valdice plk. Jiří Mach.

 

Vladimír Řepka, tiskový mluvčí Ministerstva spravedlnosti
17. dubna 2023