Přejít na podrobné vyhledávání
Přejít na podrobné vyhledávání
Přejít na podrobné vyhledávání

Ministerstvo spravedlnosti spustilo novou verzi portálu pro dlužníky

Ministerstvo spravedlnosti spustilo novou verzi portálu insolvence. Úpravami prošla úvodní strana a část adresovaná dlužníkovi „Jsem dlužník". Cílem nové části insolvenčního portálu je informovat dlužníka o institutu oddlužení tak, aby mu rozuměl, byl schopen do něj vstoupit a úspěšně jej absolvovat. 

„Chtěli jsme vyjít vstříc všem, kdo hledají informace o oddlužení. Informace jsme se snažili napsat srozumitelnou formou. Abychom zjednodušili orientaci dlužníků na webu a zpřehlednili menu, rozhodli jsme se provést změny v části webu, která je určena právě pro dlužníky," vysvětluje náměstek ministra spravedlnosti Karel Dvořák. Proměna webu se uskutečnila na základě projektu „Informovaný dlužník", kterého se účastnili zástupci z odboru insolvenčního a soudních znalců Ministerstva spravedlnosti, Ministerstva práce a sociálních věcí a zástupci neziskového sektoru – RUBIKON CENTRUM, Institut prevence a řešení předlužení a Člověk v tísni.

V rámci projektu Informovaný dlužník bylo osloveno několik respondentů, kteří úspěšně prošli procesem oddlužení během posledních dvou let. Proměna části insolvenčního portálu tedy vznikala postupně, a to především s důrazem na potřeby dlužníků. 

Na základě odpovědí dotazovaných respondentů byl insolvenční portál přizpůsoben dlužníkům s důrazem na to, aby:

  • pro ně byl obsah srozumitelný,
  • byli schopni jednoduše najít odpověď na konkrétní otázku,
  • byli schopni správně použít insolvenční kalkulačku,
  • se byli schopni orientovat na insolvenčním portálu i prostřednictvím chytrého mobilního telefonu, neboť většina z respondentů nevlastní počítač.

Za pozornost stojí v sekci „Jak vstoupit do oddlužení" část s názvem „Dejte si pozor, s kým návrh sepíšete". Je navržená tak, aby se snížil prostor pro manévrování „oddlužovacím šmejdům", když obsahuje informace, jak tyto šmejdy poznat, jak se jim vyvarovat a další užitečné informace.

„Tím ale naše práce nekončí. Web podrobíme dalšímu testování s dlužníky, abychom zajistili jeho srozumitelnost. Relevantní důvody budeme dále zapracovávat a kontrolovat, zda se posouváme tím směrem, kterým chceme," vysvětlil náměstek ministra spravedlnosti Karel Dvořák.

Ministerstvo spravedlnosti plánuje také ostatní části webu insolvence do budoucna upravit.

 

Mgr. Vladimír Řepka, tiskový mluvčí Ministerstva spravedlnosti

27. dubna 2023