Přejít na podrobné vyhledávání
Přejít na podrobné vyhledávání
Přejít na podrobné vyhledávání

Ministerstvo spravedlnosti reaguje na informace z pořadu Reportéři ČT

Ministerstvo spravedlnosti reaguje na informace, které zazněly ve včerejší reportáži týkající se přidělování bytů v Městské části Brno-střed pořadu Reportéři ČT.

V první reportáži zazněla nepravdivá informace, že ministr spravedlnosti Pavel Blažek na otázky až do vysílání nereagoval. Toto tvrzení důrazně odmítáme. Po dohodě s redaktorem Michaelem Fialou jsme mu přislíbili písemné vyjádření, které jsme odeslali na jeho e-mailovou adresu, a to v pondělí 24. října v 15.32 hodin. Tedy několik hodin před odvysíláním pořadu.

Otázky i odpovědi nyní celé zveřejňujeme.

Otázky ČT:

„*   Pirátská strana se právě v souvislosti s tímto případem rozhodla nevstoupit do koalice na brněnském magistrátu. Bude to mít nějaký dopad na vztahy ve vládní koalici?

 *   V červenci jste uvedl do funkce nového vrchního státního zástupce v Olomouci pana Radima Daňhela. Pod tento úřad teď spadá právě vyšetřování případu přidělování bytů v Městské části Brno-střed, ve kterém je hlavním obviněným Váš známý, politik ODS pan Otakar Bradáč. V médiích se objevilo několik informací o povaze Vašeho vztahu s panem Bradáčem. Jaké přesně byly a jsou Vaše politické, profesionální a přátelské vztahy s panem Bradáčem?

 *   Bývalý starosta jihomoravské obce Rojetín Pavel Hubálek (stíhaný za podvody s městskými byty) označil ve výpovědi pro policii Vás, pana Bradáče a náměstka primátorky statutárního města Brna pana Roberta Kerndla za aktéry případu machinací s byty. Trváte na tom, že toto obvinění je liché?

 *   Co podle Vás (vzhledem ke zmíněným skutečnostem) garantuje úplnou nezávislost vyšetřování případu přidělování bytů v Městské části Brno-střed?"

Odeslané odpovědi za ministra spravedlnosti Pavla Blažka:

„1. Nemyslím si.

2. Pan Bradáč byl od 1. 12. 2000 do 30. 9. 2001 u mě v kanceláři advokátním koncipientem. Tedy před více než dvaceti lety. Posledních, těžko říci přesně, ale více jak 10-15 let se vídáme jen náhodně na ulici či na schůzích. Můj vztah k němu je tak velmi dlouho na stejné úrovni, jako k desítkám až stovkám jiných spolustraníků. Na společné dovolené a podobně jsme nikdy nejezdili a nikdy jsme společně nepodnikali.

3. K této otázce se mohu vyjádřit tehdy, až mi předložíte celý protokol, v němž to měl podle Vás Hubálek říci. Mě se na to žádné státní orgány nikdy neptaly a já Vás tímto zdvořile žádám o doložení toho, že to Hubálek někdy někde do protokolu řekl a v jakých souvislostech.

4. Orgány činné v trestním řízení u nás na ničem a na nikom kromě právních předpisů závislé nejsou."

 

 

Mgr. Vladimír Řepka, tiskový mluvčí Ministerstva spravedlnosti

25. října 2022