Agregátor obsahu Agregátor obsahu

19.04.2023 Ministerstvo spravedlnosti připravuje novou právní úpravu trestného činu znásilnění

Ministr spravedlnosti Pavel Blažek a předsedkyně sněmovního podvýboru pro domácí a sexuální násilí Taťána Malá iniciovali jednání k návrhu nové právní úpravy trestných činů týkajících se sexuálního násilí.

Jednání se uskutečnilo 18. dubna 2023 v Poslanecké sněmovně a pozváni byli zástupci všech politických stran zastoupených ve sněmovně a zmocněnkyně pro lidská práva Klára Šimáčková Laurenčíková. Na potřebě nové právní úpravy se shodla většina přítomných zástupců stran. Úprava se má týkat hlavně definice znásilnění a ministerstvo by ji mělo předložit ve dvou verzích, z nichž jedna bude vycházet z absence souhlasu a druhá z projevu nesouhlasu.

Většina stran se dnes shodla na potřebě nové právní úpravy v oblasti sexuálního násilí. Ministerstvo spravedlnosti připraví návrh. V červnu se pak k návrhu uskuteční další jednání všech stran zastoupených ve sněmovně." uvedl k úternímu jednání Pavel Blažek.

Ministerstvo spravedlnosti otázku nové právní úpravy intenzivně diskutuje také se zástupci justice v rámci pracovních výjezdů do krajů. Naposledy tomu tak bylo v pondělí v Hradci Králové.

 

Vladimír Řepka, tiskový mluvčí Ministerstva spravedlnosti
19. dubna 2023