Přejít na podrobné vyhledávání
Přejít na podrobné vyhledávání
Přejít na podrobné vyhledávání

Ministerské setkání EU - USA

Ministr spravedlnosti Pavel Blažek se v americkém Washingtonu zúčastnil ministerského setkání  mezi EU a Spojenými státy americkými. Toto jednání, které navázalo na velmi úspěšné ministerské zasedání v Paříži v červnu letošního roku, ukázalo silné společné odhodlání v reakci na ruskou agresi proti Ukrajině.

Zasedání EU – USA představuje příležitost k přímé výměně názorů na ministerské úrovni s americkou administrativou o důležitých  otázkách společného zájmu:

  1. Společný postup proti ruské vojenské agresi na Ukrajině:
  • podpora lidem prchajícím před válkou na Ukrajině
  • odpovědnost a shromažďování důkazů o válečných zločinech a zločinech proti lidskosti
  • bezpečnostní hrozby vyplývající z války
  • vymáhání sankcí a konfiskace majetku
  1. Přeshraniční spolupráce v trestních věcech se zaměřením na elektronické důkazy

První část ministerského zasedání se věnovala výzvám, které přináší válka na Ukrajině a probíhající spolupráci mezi Evropskou unií a Spojenými státy v oblastech souvisejících s ruskou invazí.

My, to znamená Evropská unie a Spojené státy, máme pro boj proti beztrestnosti na Ukrajině společné porozumění. Úzká spolupráce mezi americkými týmy a společným vyšetřovacím týmem některých států EU a Ukrajinou je velmi cenná. Evropská unie bude stát na straně Ukrajiny tak dlouho, jak bude třeba. Naše podpora shromažďování, dokumentování a uchovávání důkazů o strašlivých zločinech Ruska zůstává i nadále nezlomná. Je třeba ocenit práci všech, kteří pomáhají při shromažďování důkazů o válečných zločinech a podporují vyšetřování," uvedl Pavel Blažek.

Program jednání zahrnoval rovněž tradiční oblasti transatlantické spolupráce, jako je boj proti terorismu a sdílení informací, jakož i přeshraniční spolupráci v trestních věcech a proti organizovanému zločinu.

Pokud jde o přístup k elektronickým důkazům, s radostí vám mohu oznámit, že jsme před dvěma týdny dosáhli s Evropským parlamentem zásadního pokroku v podobě kompromisní dohody. Právě dokončujeme poslední technické detaily a věřím, že budeme brzy moci přijmout naše nová evropská pravidla," oznámil ministr spravedlnosti.  

Nová pravidla poskytnou vnitrostátním orgánům ve státech EU spolehlivý kanál pro přeshraniční získávání elektronických důkazů v trestním řízení a zároveň stanoví silné záruky, které zajistí vysokou úroveň ochrany práv dotčených osob. Legislativní balíček k elektronickým důkazům poskytne justičním orgánům a orgánům činným v trestním řízení efektivní nástroje pro boj proti moderním formám trestné činnosti.

Pavel Blažek na závěr jednání poděkoval za vřelé přijetí a plodnou výměnu názorů. Uvedl také, že pro české předsednictví bylo potěšením přispět k dalšímu rozvoji společného dialogu.

 

Mgr. Vladimír Řepka, tiskový mluvčí Ministerstva spravedlnosti

16.02. 2022