Agregátor obsahu Agregátor obsahu

06.06.2023 Detekce potenciálně nebezpečných a rizikových případů během soudních jednání jako jedno z témat pracovního jednání Pavla Blažka v Plzni

Ministr spravedlnosti Pavel Blažek a jeho náměstci Radomír Daňhel, Karel Dvořák a Antonín Stanislav navštívili Plzeňský kraj. V Plzni tak pokračovala série pracovních jednání vedení Ministerstva spravedlnosti s představiteli justice v různých regionech České republiky. Detekce potenciálně nebezpečných a rizikových případů během soudních jednání byla v reakci na incident u Městského soudu v Praze z 30. května 2023 jedním z diskutovaných témat. „Nezávislé soudnictví je jedním z pilířů státu a ten by měl být schopen jeho fungování zajistit," uvedl k problematice ministr spravedlnosti Pavel Blažek.

Jednání s vedením krajského a okresních soudů zahájila předsedkyně Krajského soudu v Plzni Věra Oravcová. Pokračovalo se na Krajském státním zastupitelství s vrchní státní zástupkyní Lenkou Bradáčovou, vedoucí krajskou státní zástupkyní Annou Maříkovou a krajskými státními zástupci. Vězeňskou službu na zastupoval plk. Petr Červený, ředitel Věznice Příbram.

Se soudci a státními zástupci se mj. probírala následující témata:

  • Bezpečnost během soudních jednání
  • Rozpočet na letošní a příští rok
  • Nová a chystaná legislativa
  • Vymáhání bagatelních exekucí
  • Znalecká agenda
  • Návrh zákona o státním zastupitelství

Během první diskuse se předsedkyně Krajského soudu Věra Oravcová vyjádřila k jedné ze zmiňovaných otázek - nedostatku soudních znalců. Zejména upozornila na obtíže v oboru dětské psychologie, kde je k dispozici pouze jediný soudní znalec. Tento nedostatek znalců má negativní dopad jak na oblast civilního práva, tak i na trestně-právní oblast. Náměstek Radomír Daňhel reagoval a uvedl, že ministerstvo má v úmyslu upravit podmínky pro soudní znalce, včetně požadavků na přezkoušení. V současnosti byly přezkoušeny pouze necelé dvě stovky z celkových 5,5 tisíce znalců. Ministerstvo si uvědomuje problém s nedostatkem psychologů a psychiatrů v rámci soudních znalců a aktivně pracuje na nápravě této situace.

Plzeň byla po Královehradeckém kraji, Ostravě, Českých Budějovicích a Ústí nad Labem pátým místem pracovního setkání ministerstva s představiteli justice.

 

 

Vladimír Řepka, tiskový mluvčí Ministerstva spravedlnosti
5. června 2023

Ministr spravedlnosti Pavel Blažek - pracovní jednání na KS Plzeň.
Vedení ministerstva na KSZ v Plzni.