Přejít na podrobné vyhledávání
Přejít na podrobné vyhledávání
Přejít na podrobné vyhledávání

40 států včetně České republiky se v Londýně účastnilo konference ministrů spravedlnosti na podporu Mezinárodního trestního soudu

Celkem 40 států ze všech kontinentů světa se dnes 20. března 2023 sjelo do Londýna, kde se konala konference ministrů spravedlnosti na podporu Mezinárodního trestního soudu a jeho vyšetřování zločinů páchaných na Ukrajině po ruské agresi. Konference se účastnil žalobce Mezinárodního trestního soudu Karima Khana, ministr spravedlnosti Ukrajiny Denys Maliuska,  generální prokurátor Ukrajiny Andriy Kostin a eurokomisař pro justici Didier Reynders. Českou delegaci vedl náměstek ministra spravedlnosti Karel Dvořák.

Úvodem konference Karim Khan  potvrdil, že Mezinárodní trestní soud vydal zatykač na prezidenta Ruské federace a ruskou zmocněnkyni pro práva dětí. Dále zdůraznil, že je to důležitý krok pro zamezení beztrestnosti válečných zločinů páchaných na Ukrajině. Celodenní jednání bylo ve své první části zaměřené na shromažďování důkazů ze strany úřadu žalobce Mezinárodního trestního soudu a jeho spolupráci s jednotlivými státy. Ve druhé části pak přítomní diskutovali o možnosti podpory obětí a svědků s cílem zamezení jejich opětovné traumatizaci v rámci procesu shromažďování důkazů.

Náměstek Karel Dvořák ve svém vystoupení uvedl: „Česká republika dlouhodobě podporuje Mezinárodní trestní soud a od začátku ruské agrese na Ukrajině se snaží poskytovat mu veškerou dostupnou pomoc a naplňovat jeho aktuální potřeby. Česká republika poskytne Mezinárodnímu trestnímu soudu až patnáct forenzních expertů Ministerstva obrany a dva forenzní experty Policie ČR".

 

Mgr. Vladimír Řepka, tiskový mluvčí Ministerstva spravedlnosti

20. března 2023