Okresní soud v Jičíně

Insolvenční zákon

Nový insolvenční zákon a možnosti oddlužení

základní informace

 

 

Dne 1. ledna 2008 nabyl účinnosti zákon č. 182/2006 Sb., tzv. insolvenční zákon. Nahradil více než šestnáct let starou úpravu obsaženou v zákoně o konkursu a vyrovnání. Oba zákony mají některé principy společné, jiné jsou v insolvenčním zákoně zakotveny nově. Jde zejména o možnost nepodnikatelů žádat o oddlužení v případě jejich úpadku.

 

Ministerstvo spravedlnosti spustilo na adrese www.insolvencnizakon.cz speciální webové stránky, které jsou určeny jak věřitelům, tak dlužníkům, jimž hrozí úpadek. Obě skupiny zde najdou řadu cenných rad, jak si ve svém postavení počínat. Speciální pozornost je věnována i oddlužení.

 

Současně s informačními stránkami byl spuštěn i portál tzv. insolvenčního rejstříku, který nahradil dřívější rejstřík úpadců. Portál naleznete na adrese http://isir.justice.cz. Je tam rovněž možné stáhnout formuláře, na nichž je nutné předkládat některé z procesních návrhů, například návrh na povolení oddlužení nebo přihlášku pohledávky včetně poučení, jak formuláře vyplnit.

 

Vzhledem k velkému zájmu veřejnosti o institut oddlužení a bohužel též malé informovanosti zde nabízíme odpovědi alespoň na základní otázky týkající se oddlužení:

 

Kdo může podat návrh na oddlužení?

Návrh může podat jakákoliv osoba – nepodnikatel. Tedy jak občané, tak právnické osoby. Živnostník ani jiný podnikatel jej podat nemůže, a to ani tehdy, pokud jeho dluhy nepramení z podnikatelské činnosti.

 

Jak se návrh na povolení oddlužení podává?

Především je tu povinnost současně podat i insolvenční návrh. Návrh na oddlužení je pouze dílčím krokem. V insolvenčním návrhu totiž osoba sděluje soudu, že je v úpadku. Návrhem na oddlužení se pak domáhá pro ni přijatelného řešení úpadku, soud ale oddlužení nemusí povolit. Formulář pro podání návrhu na povolení oddlužení je možné získat na stránkách http://isir.justice.cz nebo na www.insolvencnizakon.cz. Tento formulář již v sobě zahrnuje i insolvenční návrh. Formulář rovněž vyjmenovává všechny přílohy, které je nutné k návrhu připojit. Podpis na návrhu musí být úředně ověřen.

Pokud nemáte přístup k internetu, je možno formulář s návodem na vyplnění vyzvednout u Krajského soudu v Hradci Králové včetně jeho pobočky v Pardubicích nebo u všech okresních soudů v obvodu jeho působnosti.

 

Kdo mi poradí, jestli mám návrh na oddlužení podat a jak se vůbec správně podává?

V případě, že zvažujete podání návrhu na oddlužení, je odborná pomoc více než žádoucí. V ideálním případě doporučujeme konzultaci s advokátem. Rovněž je možné obrátit se na specializované občanské poradny, které se věnují finančním problémům klientů (např. Občanské poradenské středisko v Hradci Králové /tel. 498500357/, Náchodě /tel. 491421723/, Turnově /tel. 499859301/ nebo v Jičíně /tel. 493523495/, nebo Oblastní charita /tel. 495516098/). Cenné informace naleznete také na stránkách www.insolvencnizakon.cz. Seznam poraden v obvodu působnosti našeho krajského soudu je možno vyzvednout u Krajského soudu v Hradci Králové včetně jeho pobočky v Pardubicích nebo u všech okresních soudů v obvodu jeho působnosti.

 

Jaké jsou způsoby oddlužení? Kdo o nich rozhoduje?

Oddlužit se je možné dvěma způsoby: prodejem veškerého majetku a rozdělením výtěžku mezi věřitele nebo pětiletým splátkovým kalendářem. O způsobu ale nerozhoduje dlužník, nýbrž věřitelé. I v případě, že věřitelé rozhodnou o splátkovém kalendáři, vždy se prodá ten majetek, který slouží k zajištění některého z dluhů (například dům, na němž vázne hypotéka).

 

Jsem bez peněz, majetku a příjmů. Mám jen dluhy. Pomůže mi, pokud podám návrh na oddlužení?

Nepomůže. Jedním ze základních předpokladů úspěšného návrhu na oddlužení je předpoklad, že věřitelům se dostane alespoň 30 % jejich pohledávek. Pokud je předem jasné, že dlužník nemá dostatek majetku nebo předpokládaného příjmu na to, aby splatil alespoň třetinu z každého dluhu, je návrh předem odsouzen k zamítnutí. Svoji schopnost splácet věřitelům si může dlužník orientačně ověřit na kalkulačce dostupné na www.insolvencnizakon.cz.

 

Co se stane, když soud zamítne můj návrh oddlužení?

Vžila se mylná představa, že když soud zamítne návrh na povolení oddlužení, nic se neděje. Uvědomte si, že společně s návrhem na oddlužení se podává rovněž insolvenční návrh. Když soud zamítne oddlužení, rozhodne současně o řešení úpadku prohlášením konkursu na majetek dlužníka a to je ekonomicky velmi bolestný proces.