Agregátor obsahu Agregátor obsahu

Marie Benešová k exekučnímu řádu: O stažení návrhu nyní neuvažuji a žádný komplexní pozměňovací návrh nechystáme

Dovolte mi reagovat na některá slova, která zazněla na dnešní tiskové konferenci před jednáním Poslanecké sněmovny. Pan poslanec Jan Farský mj. hovořil o tom, že brzdím přípravu exekučního řádu, stáhnu vládní návrh exekučního řádu a vláda jako celek uvažuje o přípravě komplexního pozměňovacího návrhu. To je celé nesmysl. Není to Ministerstvo spravedlnosti, ani současná vláda, kdo přípravu zákona zdržuje. O stažení návrhu nyní neuvažuji a žádný komplexní pozměňovací návrh nechystáme. Naopak je na poslancích, aby zákon dokončili tak, aby byl funkční a pomohl právě těm nejslabším. Tedy v duchu toho, jak ho Ministerstvo spravedlnosti připravilo. Nyní se zdá, že načtené poslanecké pozměňovací návrhy nejsou vzájemně provázané a u některých chybí rozpočtové krytí.

Pro celkový kontext uvádím, o čem jsem naposledy v souvislosti s exekučním řádem hovořila. Ráda bych tak vyvrátila liché obavy pana poslance Farského a dalších sýčků. V rozhovoru pro Deník N jsem vyjádřila znepokojení nad současným stavem vládního návrhu zákona. Ten už je nyní plně v rukou poslanců, resp. členů Ústavně právního výboru PSP. Legislativa Ministerstva spravedlnosti nyní důkladně analyzuje poslanecké návrhy podpořené Ústavně právním výborem PSP ČR a zdá se, že některé z návrhů si logicky vzájemně odporují a nejsou provázány. Byla bych proto ráda, abychom důkladně prověřili, zda jsou pozměňovací návrhy poslanců stále vedeny motivací pomoci lidem, nebo jinými zájmy. Když se ukáže, že se návrh zákona (díky poslaneckým návrhům) výrazně odchýlil od původní myšlenky, se kterou MSp zákon předkládalo, využila bych možnosti záchranné brzdy v podobě zpětvzetí návrhu z projednání  v Poslanecké sněmovně. Jedná se tedy, jak vyplývá z kontextu, o úvahu. Neřekla jsem, že tak učiním, a určitě to nebude před druhým čtením zákona!

A abych byla konkrétní. Zatím se mi zdá, že načtené pozměňovací návrhy nejsou vzájemně provázané a u některých chybí rozpočtové krytí. Nelíbí se mi také, že došlo k vypuštění koncentrace exekucí (1 dlužník = 1 exekutor), k čemuž jsme se zavázali v Programovém prohlášení vlády. I přes to všechno ale uznávám, že v návrhu stále zůstávají i některé pozitivní věci, které jsme předložili. Jedná se např. o zastavování marných exekucí nebo náhradu nákladů plátcům mzdy.

 

 

Marie Benešová, ministryně spravedlnosti

27. 10. 2020