Agregátor obsahu Agregátor obsahu

Druhá šance pro lidi s trestní minulostí: v pražské Stromovce běžci utíkali před předsudky

Přes tři stovky závodníků běžely Stromovkou, aby upozornili na složitou situaci osob s trestní minulostí. Bývalí vězni mají často potíže s hledáním zaměstnání nebo čelí různým předsudkům. I to je podle odborníků důvodem vysoké recidivy (aktuálně dosahuje v ČR 70 %). Na připomínku toho, že si osoby s trestní minulostí zaslouží druhou šanci, vyběhl na start včerejšího závodu O2 Pražská štafeta rekordní počet závodníků. V sérii závodů Běhů se žlutou stužkou letos vyběhlo rekordních 450 běžců, z toho 18 bývalých a 25 současných vězňů.

Symbolem akce, která vznikla v Singapuru a rozšířila se do světových metropolí, je žlutá stužka. Do Česka její myšlenku přivezla ředitelka věznice ve Světlé nad Sázavou Gabriela Slováková. Druhý životní start pro vězně přišla i včera podpořit osobně. „Odstraňování předsudků je v zájmu celé společnosti. Vězeň, který nemá možnost pracovat, se pak často oklikou vrací k trestné činnosti," řekla ředitelka tuzemské ženské věznice.

Štafetové kolíky si předávali mezi sebou současní i bývalí odsouzení, příslušníci Vězeňské služby, členové Probační a mediační služby, Ministerstva spravedlnosti a další lidé, kteří podporují myšlenku „žluté stužky." Krom podpory nové naděje pro osoby s trestní minulostí běžci v černých tričkách předvedli také výborné sportovní výsledky. Tým „Yellow Ribbon Run 32" skončil z celkového počtu 800 štafet s časem 1:14 na skvělém čtvrtém místě.

Tiskové oddělení Ministerstva spravedlnosti