Digitalizace justice není stavební řízení aneb jak se srovnává nesrovnatelné

Ve veřejném prostoru zaznívají nepravdivé informace z úst paní senátorky Adély Šípové, která zmiňuje digitalizaci justice a zprávu NKÚ, a bohužel z důvodu neznalosti věcné stránky srovnává nesrovnatelné a zaměňuje základní fakta. Nepravdivá a zavádějící tvrzení paní senátorky Ministerstvo spravedlnosti zásadně odmítá a uvádí následující:

  1. Digitalizace justice není stavební řízení

Ministerstvo spravedlnosti souběžně řeší desítky digitalizačních projektů a zajišťuje provoz a rozvoj stávajících informačních systémů. Pracuje systematicky, rozhodně ne zbrkle a bez rozmyslu a pod tlakem nefunkčního systému a stojících řízení.

  1. Zpráva NKÚ se týkala let 2016 – 2021

Tedy digitalizace za předchozího vedení MSp. Nedostatky zjištěné NKÚ jsou průběžně řešeny. MSp mimo jiné úspěšně realizovalo přechod na nový informační systém rejstříku trestů, zavedlo nový agendový systém Probační a mediační služby, zahrnující i elektronický probační spis a spisovou službu, spustilo nový funkční systém elektronického monitoringu odsouzených, výrazně pokročilo s vývojem a implementací nového informačního systému eISIR a eSPIS a zpracovalo a atestovalo nové řídcí dokumenty v oblasti eJUSTICE, tedy strategický rámec eJUSTICE, schválený do roku 2031 a také informační koncepci do roku 2028.

  1. Pod vedením Pavla Blažka se digitalizace justice skutečně naplňuje

Jak ministerstvo informovalo již začátkem letošního roku v tiskové zprávě, s čerpáním prostředků ze státního rozpočtu, fondů EU či NPO nemá žádný problém.

  1. Tvrzení o údajném „prošustrování“ čtvrtmiliardy a hrozící sankci z Národního plánu obnovy  u eSPISu je holý nesmyl

Tento projekt, který neúspěšně připravovaly minimálně dvě předchozí vlády, se podařilo nastartovat až za současného vedení MSp, když byla smlouva se zhotovitelem podepsána v roce 2022, a i u tohoto klíčového projektu bylo dosaženo významného pokroku, byly akceptovány důležité milníky, splněny podmínky pro čerpání peněžních prostředků z  fondů EU a tyto úspěšně čerpány. Nejedná se o projekt v rámci Náradního plánu obnovy a celkové výdaje projektu činí celkem 148 mil. Kč s tím, že do roku 2023 bylo realizováno za 107 mil. Kč a na letošní rok je plánováno 41 mil. Kč. Vzhledem k tomu, že je upřednostňován plně funkční systém před rychlým spuštěním „zmetku“, nebude tento systém spuštěn do rutinního provozu dříve, než bude řádně otestován a vyzkoušen i v pilotním provozu. Jiný postup, i s přihlédnutím k tomu, že je justice velmi efektivní a stále zkracuje průměrné délky jednotlivých řízení, by byl čirým bláznovstvím.

 

 

Tiskové oddělení, Ministerstvo spravedlnosti ČR
26. září 2024