Agregátor obsahu Agregátor obsahu

09.06.2023 V Lucemburku jednali ministři spravedlnosti

V Lucemburku v pátek jednali ministři spravedlnosti. Justiční reakce na ruskou agresi vůči Ukrajině, prevence a boj proti obchodování s lidmi, problematika postihu za porušování omezujících opatření Unie či potírání násilí vůči ženám a domácího násilí patřily mezi nejvýraznější témata. Delegaci Ministerstva spravedlnosti vedl náměstek ministra Karel Dvořák.

V pátek 9. června zasedala v Lucemburku Rada ministrů spravedlnosti EU. Jednalo se o poslední jednání za končícího švédského předsednictví v Radě EU. Ministři podpořili přijetí pěti významných směrnic:

  • směrnice o prevenci obchodování s lidmi,
  • směrnice o vymáhání a konfiskaci majetku,
  • směrnice o potírání násilí vůči ženám a domácího násilí,
  • směrnice o ochraně osob proti zneužívajícím soudním řízením,
  • směrnice o vymezení trestných činů a sankcí za porušení omezujících opatření Unie.

Dále bude ohledně těchto návrhů pokračovat vyjednávání s Evropským parlamentem.

Následovala debata o vyšetřování a stíhání porušení omezujících opatření EU jako reakce na agresi Ruské federace vůči Ukrajině. „Česká republika jednoznačně a dlouhodobě podporuje společné úsilí EU a kroky, které byly na úrovni Unie přijaty v souvislosti s kriminalizací porušování omezujících opatření uvalených na Rusko a Bělorusko v návaznosti na ruskou invazi na Ukrajinu", uvedl náměstek ministra spravedlnosti Karel Dvořák.

Pracovní oběd byl věnován výměně aktuálních zkušeností s bojem proti organizovanému zločinu. Mezi dalšími projednávanými agendami bylo představení aktuálního fungování Úřadu evropského veřejného žalobce, přístup EU k Evropské úmluvě o lidských právech či informace o výstupech z diplomatické konference v Lublani, kde byl přijat text nové úmluvy o mezinárodní právní pomoci v trestních věcech.

 

 

Vladimír Řepka, tiskový mluvčí Ministerstva spravedlnosti
9. června 2023