Agregátor obsahu Agregátor obsahu

06.10.2023 V Gruzii skončil první ročník česko-gruzínského právního fóra

V gruzínském hlavním městě Tbilisi dnes skončil první ročník česko-gruzínského právnického fóra, které vzniklo na základě dohody obou ministrů během českého předsednictví v Radě EU.

„V uplynulých dvou dnech jsme vyslechli mnoho zajímavých diskusí. Jsem opravdu rád, že jsme se já i moji kolegové mohli tohoto historicky prvního česko-gruzínského právního fóra zúčastnit, byla to pro nás jedinečná a výjimečná příležitost. A ještě více mě těší zdejší vysoká účast a zájem o diskutovaná témata," uvedl po druhém dnu setkání ministr spravedlnosti Pavel Blažek.

Ohlédnutí za česko-gruzínským právnickým fórem, říjen 2023

Dnešní den byl věnován odborným prezentacím, při kterých vystoupily například kolegyně ze sekce mezinárodní a evropské spolupráce Ministerstva spravedlnosti. Dalším prezentujícím byl také Robert Němec, předseda České advokátní komory.

Témata dnešního setkání:

  • Legislativní proces v EU a role členských států EU
  • Prosazování role advokátů v systému justice

Náměstek ministra spravedlnosti Karel Dvořák v rozhovoru během dne uvedl, že si váží vzájemné spolupráce České republiky a Gruzie:
„Toto dvoudenní setkání zcela určitě přispělo ke zlepšení vzájemného vztahu obou zemí a současně věřím, že jsme mohli být nápomocni kolegům, aby jejich přístupové rozhovory do EU byly úspěšné, jelikož právní systém Gruzie, České republiky a některých dalších evropských zemí mají mnoho společného. Dalším naším společným tématem k diskusi je otázka lidských práv a to s ohledem na odkaz Václava Havla, který celý svůj život bojoval za právo a spravedlnost."

Pavel Blažek poté v závěru jednání poděkoval gruzínské straně za skvělou organizaci právního fóra a za aktivní zapojení všech účastníků do ní. „Jak jsem řekl včera při zahájení, naše země mají mnoho společného. Rádi proto na tuto blízkost navážeme a budeme pokračovat ve vzájemné spolupráci a přátelství,"  dodal. Následně pozval své kolegy z Gruzie na druhý ročník Právního fóra, který se uskuteční příští rok v České republice.

 

 

Vladimír Řepka, tiskový mluvčí a vedoucí tiskového oddělení
6. října 2023