Agregátor obsahu Agregátor obsahu

28.04.2022 Ministr spravedlnosti jednal s eurokomisařem o prioritách blížícího se předsednictví

Ministr spravedlnosti Pavel Blažek se včera 27. dubna 2022 setkal s komisařem EU pro oblast spravedlnosti Didierem Reyndersem. Společně řešili otázky aktuálně projednávané v Evropské unii, otázky zmrazování majetku ruských oligarchů nebo digitalizace justice. Setkání se uskutečnilo jako součást přípravy blížícího se předsednictví České republiky v Radě EU.

Témata setkání:

  • Aktuální situace na Ukrajině
  • Legislativní balíček o digitalizaci justiční spolupráce
  • Balíček ke zjednodušenému získávání elektronických důkazů
  • Návrh směrnice o trestněprávní ochraně životního prostředí
  • Eurozločiny: nenávistné verbální projevy a trestné činy z nenávisti

Aktuální situace na Ukrajině

Ministr spravedlnosti Pavel Blažek diskutoval s eurokomisařem pro oblast spravedlnosti Didierem Reyndersem také o aktuálním tématu války na Ukrajině. „Vláda České republiky je naprosto jednotná v politické i materiální podpoře Ukrajiny," uvedl na setkání ministr. Dodal také, že Česká republika plně podporuje úsilí EU v oblasti sankcí, materiální podpory i stíhání válečných zločinů.

Ministr spravedlnosti na setkání vysvětlil, že Česká republika podporuje rozšíření kompetencí Eurojustu v oblasti stíhání válečných zločinů. „Plně podporujeme rozšíření kompetencí Eurojustu v oblasti stíhání válečných zločinů, pokud se jedná o shromažďování důkazů. Jsme připraveni aktivně se účastnit na urychleném přijetí novely nařízení o Eurojustu, která byla Komisí předložena v pondělí," uvedl ministr.

V neposlední řadě ministr Blažek uvedl, že vítá založení skupiny „Freeze and Seize Task Force" ke zmrazovaní a konfiskace majetku osob na sankčních seznamech EU. „Samozřejmostí je naše podpora této skupiny během předsednictví," uzavřel téma Blažek.

Legislativní balíček o digitalizaci justiční spolupráce

V prosinci loňského roku zveřejnila Evropská komise nové iniciativy v oblasti digitalizace justice. Ty mají zefektivnit justiční procesy a zlepšit přístup ke spravedlnosti. Zástupci Ministerstva spravedlnosti sdělili, že všechny tyto iniciativy vítají a že během českého předsednictví budou v projednávání pokračovat na úrovni pracovních skupin. „Podporujeme promítnutí moderních forem komunikace zaváděné horizontálním digitalizačním nařízením do mezinárodní justiční spolupráce. Věřím, že tak dojde k jejímu dalšímu zefektivnění a zrychlení," uvedl na jednání s eurokomisařem náměstek pro mezinárodní a evropskou spolupráci Richard Krpač.

 

 

Mgr. Vladimír Řepka, tiskový mluvčí Ministerstva spravedlnosti

28. 4. 2022

Ministr spravedlnosti Pavel Blažek a Eurokomisař Didier Reynders