Agregátor obsahu Agregátor obsahu

02.04.2019 Ministerstvo spravedlnosti podpořilo kampaň „Česko svítí modře“

Ministerstvo spravedlnosti podpořilo IV. ročník osvětové kampaně „Česko svítí modře," která propojuje svět autistů se světem zdravých lidí. Platforma Naděje pro autismus se v rámci této kampaně snaží zvýšit povědomí veřejnosti o autismu vytvořením sdíleného prostoru k propagaci „modrých aktivit" společností, institucí či jednotlivců. Řada významných institucí se při této příležitosti rozsvítí v modrých barvách.

Na autismus se nahlíží jako na poruchu, která se týká několika málo jedinců naší země.  S poruchou autistického spektra žije ve skutečnosti na 200 000 obyvatel České republiky. Tato porucha potřebuje naději na to, že ji budeme brát se vší vážností a respektem, jedině tak bude společnost vnímat i lidi, kteří s ní žijí. Cílem kampaně je zlepšit informovanost veřejnosti o problematice poruch autistického spektra a především zdůraznit fakt, že je třeba zkvalitňovat život lidí s autismem, aby mohli vést smysluplný a důstojný život.

„Líbí se mi, že rodiče chtějí dávat vědět o světě a prožívání svých blízkých, kteří vidí svět jinýma očima. Jsem přesvědčený, že jejich svět je stejně zajímavý jako ten náš. Proto je dobré nejen dnes více naslouchat a změnit způsob, jakým pohlížíme na jinakost," říká ministr spravedlnosti Jan Kněžínek.

Od roku 2008 proto patří 2. duben mezi sedm mezinárodně uznávaných Dnů OSN pro zdraví. Tento den se lidé na celém světě zapojují do osvětových kampaní. Proč modrá? Modrá je barvou komunikace a sebevyjádření, což je jedna z oblastí, ve které mají lidé s autismem největší potíže.

 

Vladimír Řepka, tiskový mluvčí Ministerstva spravedlnosti

2. 4. 2019